Program SAPU - KSA
Program obejmuje prawie 30 przedmiotów (25 godzin lekcyjnych tygodniowo). Przeważająca większość to zajęcia praktyczno-warsztatowe połączone z konsultacjami z wykładowcami. Patrz – prace studentów.
Autorski program Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru został skonstruowany w oparciu o doświadczenia znanych projektantów mody oraz skonsultowany z wieloletnimi pedagogami najlepszych uczelni projektowania mody w Europie. Program ten jest obecnie w pewnym zakresie powielany przez większość nowopowstałych polskich szkół projektowania ubioru, w których uczą lub uczyli absolwenci SAPU. Co roku program podlega modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży. Szkoła mody SAPU przygotowuje również do założenia i prowadzenia własnej firmy.
Studenci SAPU biorą nieodpłatnie udział w 4 semestralnych pokazach mody oraz pokazie dyplomowym (patrz zakładka pokazy). Studenci SAPU już na pierwszym roku mają okazję pokazać swoje projekty na pokazie No Waste Fashion Show zamykający Cracow Fashion Week.
Stawiamy sobie za zadanie wykształcenie samodzielnego i kompetentnego projektanta ubioru umiejącego zadbać o wszystkie szczegóły kolekcji, a jednocześnie posiadającego ogólną wiedzę i dobre umiejętności plastyczne. Krakowska szkoła mody SAPU to wyjątkowy kurs kroju i szycia, jak również świetna szkoła i kurs stylizacji.
Dodatkowo, poza obowiązkowymi zajęciami, studenci mogą korzystać dwa razy w tygodniu z otwartej pracowni krawieckiej i pracować pod okiem wybitnego specjalisty pracującego w firmie przygotowującej konstrukcje dla wielu firm ba całym świecie, w tym dla Balenciagi.
Ze względu na warsztatowy charakter zajęć i indywidualne podejście do każdego słuchacza, ilość miejsc ograniczona.
Zajęcia kierunkowe to projektowanie ubioru prowadzone przez kilku projektantów mody, konstrukcja i technologia odzieży, projektowanie biżuterii, projektowanie nakryć głowy i akcesoriów, projektowanie obuwia, rysunek żurnalowy, fotografia mody, projektowanie tkaniny i materiałoznawstwo, stylizacja, tendencje w modzie.
Studenci SAPU uczestniczą również w zajęciach ogólnoplastycznych takich jak rysunek, malarstwo i kompozycja. Wykłady prowadzone są z zakresu historii sztuki, historii mody oraz marketingu w modzie. W pracowni komputerowej słuchacze zapoznają się z programami graficznymi CorelDraw, Adobe Photoshop, które są niezbędne w nowoczesnym projektowaniu mody. Wykłady: public relations, marketing mody, kreowanie wizerunku marki, promocja marki w social media, podstawy tworzenia własnej strony internetowej, przygotowanie biznes planu
Szczególny nacisk kładziemy na naukę języka angielskiego. Poza cotygodniowymi zajęciami słuchacze mają możliwość komunikacji z zagranicznymi kolegami uczącymi się w SAPU. Wyjazdy na targi mody do Paryża oraz liczne wycieczki do muzeów oraz na wystawy uzupełniają wiadomości zdobyte w szkole. Ponadto słuchacze SAPU mają możliwość brania udziału, poza regularnymi zajęciami w szkole, w licznych, profesjonalnych warsztatach projektowania mody i wykładach dotyczących projektowania ubioru organizowanych dla nich przez szkolę i prowadzonych przez znane i cenione osobistości ze świata mody.
Ponadto w ramach nauki w SAPU uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wielu okazjonalnych wykładach, warsztatach i seminariach prowadzonych przez światowej sławy specjalistów w dziedzinie projektowania ubioru.
Szkoła mody SAPU wydała nowoczesny podręcznik do projektowania obuwia autorstwa inż. Tadeusza Ziajki – wykładowcy naszej szkoły oraz wieloletniego konsultanta firm obuwniczych w Polsce i na świecie.
w 2014 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru obchodziła swoje 20-lecie. Dziś jest jednym z najważniejszych miejsc kształcących ludzi, którzy kreują trendy i ubierają Polskę. Z okazji jubileuszu SAPU ruszyło z cyklem “20 X 20: 20 osobowości mody na 20-lecie Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru” – więcej informacji -zobacz tutaj
W 2004 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru obchodziła swoje 10-lecie. Z tej okazji odbyła się wystawa w zabytkowej fabryce Oscara Schindlera. Zobacz zdjęcia
Słuchacze mogą korzystać z internetowej platformy informacyjnej, gdzie po zalogowaniu się na swoje konto mają dostęp do najważniejszych informacji oraz aktualnych planów zajęć.