Program Szkoły Kreatywnej Fotografii SKF/School of Creative Photography - KSA
Powrót do strony Szkoły Kreatywnej Fotografii
Od pierwszego semestru 95 % zajęć w naszej szkole to zajęcia warsztatowe. Poza podnoszeniem technicznych umiejętności koncentrujemy się na stymulowaniu kreatywności, na rozwoju wrażliwości artystycznej oraz na podnoszeniu wiedzy o współczesnych tendencjach w fotografii. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem ARTYSTA FOTOGRAFIK. W programie znalazły się również specjalistyczne techniki, takie jak guma chromianowa i cyjanotypia.
1. FOTOGRAFIA MODY Nauczysz się jak operować światłem, a także poznasz podstawy kompozycji zdjęcia. Pomożemy wydobyć Twój własny styl fotografowania, a studio opuścisz ze zdjęciami do portfolio. Na zajęciach praca z profesjonalną modelką i modelem oraz z projektantem mody /stylistą ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.
2. PRACOWNIA KOMPUTEROWA
Przedmiot Pracownia Komputerowa ma na celu nauczyć studenta pracować z programem Adobe Photoshop i innymi programami, których się używa w profesjonalnej pracy z fotografią w cyfrowej przestrzeni. Nie chodzi tylko o cyfrową obróbkę zdjęć, ale też o twórcze wykorzystanie zdobytej umiejętności w pracy na programach komputerowych. Od fotorealistycznej cyfrowej manipulacji z fotograficznym obrazem (fotomontaż, …), poprzez połączenie fotograficznego media z innymi mediami cyfrowymi (fotograficzna animacja,…), aż po interaktywną prace komputerową (strona internetowa …)
Dr sztuki Tomáš Agat Błoński
Fotografia jest dziś artystycznie używana w różnych dziedzinach naszego życia. Studenci uczą się podstaw programów, i aplikacji pakietu Adobe do łączenia fotografii z innymi kierunkami sztuki wizualnej oraz retuszu zdjęć.
Adobe Photoshop, Adobe Bridge, Adobe Lightroom
Projektowanie grafiki (Graphic Design): Illustrator, InDesign
Wideo: Premiere Pro lub After Effects
Media Społecznościowe i internet (Social media): Xd, Spark
3. FOTOGRAFIA ŚLUBNA
Praca z profesjonalną modelką i modelem. Zdjęcia do Twojego portfolio.
4. FOTOGRAFIA PORTRETOWA Program:
Fotografia portretowa to kompilacja zajęć praktycznych, warsztatowych i wykładów. Daje studentom możliwość własnej wypowiedzi artystycznej ale kształtuje również wiedzę na temat tego co było i jest aktualnie w sztuce. Zajęcia skupiają się na klasycznych tematach portretowych i ćwiczeniach związanych z oświetleniem studyjnym i eksperymentalnym. Poszukiwanie nowych form wyrazu, praca w ciemni, zagadnienie komercyjnej fotografii portretowej.
Po rocznej pracy student ma świadomość różnorodności formalnej i tematycznej, które mieszczą się w tytule PORTRET.
5. FOTOGRAFIA INSCENIZACYJNA
Przedmiot Fotografia Inscenizacyjna ma za cel rozwijać myślenie fotograficzne i otwierać go na inne media w obszarze sztuki. Ważne jest fotograficzne wykorzystanie sposobów wypowiedzi jak obiekt, instalacja, land-art, performance, happening,akcja, sztuka procesualna i luminografia – light painting. Chodzi o twórczą prace ze światłem, przestrzenią lub czasem. Celem jest wytworzenie fotograficznego projektu w którym medium fotograficzne jest ostatecznym dziełem, a nie tylko dokumentacją.
Na końcu powstaje seria zdjęć w technice kolorowej, czarno-białej chemicznej fotografii, cyfrowego wydruku, pracy interaktywnej, lub innej pracy artystycznej wychodzącej z media fotograficznego.
dr.Tomasz Błoński
Poruszane zagadnienia sm.in. :
5. FOTOGRAFIA AKTU (STAŁY UDZIAŁ MODELEK I MODELI)
„Nude” lub „Body as a form” to najczęstsze, angielskie nazwy przedmiotu „akt”. Staramy się wyjść poza te ramy, a prace naszych absolwentów cechuje przede wszystkim ogromna różnorodność. Szkoła zapewnia modelki lub modeli, ale dużo prac powstaje poza zajęciami. Ręcznie tworzone odbitki czarno-białe konkurują ze zdjęciami po gruntownej obróbce w Photoshopie. Najlepsze rezultaty zapewnia przemyślana idea, szaleństwo na planie i skupienie przy postprodukcji.
Zajęcia fotografii aktu mają na celu stworzenie przez słuchaczy prac ciekawszych estetycznie lub formalnie od tych dotychczas opublikowanych. Wymagany jest duży stopień odrealnienia. Dopuszczalne są wszystkie techniki rejestracji obrazu. Kładziony jest nacisk na manualne zabiegi postprodukcji, które dają niezwykłe efekty w połączeniu z obróbką programami graficznymi.
Zajęcia obejmują:
Zajęcia obecnie prowadzone są „w realu”, choć w semestrze letnim 2020 prowadzone były zdalnie z zadawalającymi rezultatami.
6. TECHNIKA GUMY CHROMIANOWEJ
Guma chromianowa to technika XIX wieku, przeżywająca obecnie ponowny rozkwit. Je zalety to wyjątkowość każdej odbitki i udowodniona trwałość kilku tysięcy lat. Obraz ma bowiem skład egipskich manuskryptów. Używa się papierów o różnym składzie, soli chromu jako środka światłoczułego, dowolnych pigmentów i gumy arabskiej, która wiąże pigment z papierem.
Zamiast papieru można używać innego podłoża. Posługujemy się negatywami wielkości odbitki i naświetlamy obraz na słońcu lub lampą UV.
Zajęcia obejmują:
7. HISTORIA FOTOGRAFII I ZAGADNIENIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Zajęcia mają za zadanie przybliżyć kroki milowe w fotografii. Oparte są o pracę i podejście do zawodu najznamienitszych artystów w historii fotografii. W zależności od potrzeb, oraz zainteresowań grupy, część wykładów jest poszerzana. Poniżej tematy i najważniejsze nazwiska, jako reprezentacja czasów i stylów.
Niktóre poruszane zagadnienia połączone z prezentacją prac wielu fotografów:
- Pierwszi twórcy fotografii: Niepce, Daguerre, Talbot.
- George Eastman oraz firma Kodak.
- Fotografia wojenna oraz fotografowie Japońscy po bombie atomowej.
- Fotografia jako narzędzie propagandy.
- Typologia.
- Fotografia dokumentalna.
- Twórcy współczesnych trendów nie tylko w fotografii mody: Araki, Helmut Newton, Peter Lindbergh, Annie Leibovitz, Richard Avedon.
8. FOTOGRAFIA REKLAMOWA zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
Podczas zajęć na tej pracowni słuchacze nabywają umiejętności wykonania kreatywnej fotografii reklamowej o wysokiej estetyce, dobrej technice wykonania wraz z naniesieniem hasła reklamowego. W trakcie ćwiczeń poruszane są wszystkie aspekty ważne w fotografii reklamowej: estetyka, kompozycja, postprodukcja, pomysł, hasło reklamowe, techniczne aspekty, oświetlenie. Ćwiczone jest również wykonywanie fotografii katalogowej oraz w stylu życia. Pracownia ma na celu rozszerzyć granice kreatywności, w ślad za powiedzeniem, iż „jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia”.
9. TECHNIKI PREZENTACJI (ZASADY PRZYGOTOWANIA PROFESJONALNEGO PORTFOLIO)
Na zajęciach z techniki z technik prezentacji studenci uczą się zasad projektowania portfolio, przygotowania identyfikacji wizualnej, projektują plakat i zaproszenie na swoją wystawę dyplomową oraz ulotki promocyjne, wizytówki i inne materiały reklamowe, które mogą się okazać konieczne. Omawiane są też podstawy przygotowania własnej strony w internecie. Szczególny nacisk kładziemy na opanowanie metod obróbki cyfrowej i przygotowania do druku.
Główne tematy zajęć:
- dostępne techniki druku i sposoby jego uszlachetniania,
- podstawowe prace introligatorskie,
- elementy publikacji: strona przedtytułowa, strona tytułowa, profil zawodowy i cv, spis treści, strona działowa, różne sposoby prezentowania realizacji z toku nauczania,
- elementy strony: format, siatka projektowa, layout, typografia, kolumna tekstowa, tytulatura, elementy uzupełniające stronę, żywa pagina, numeracja.
Programy graficzne:
- Dedykowane: Adobe InDesign, Affinity Publisher
- Opcjonalne: Adobe Illustrator, Affinity Designer, Corel Draw
Realizacja:
- Projekt personalnej wizytówki
- Projekt ulotki/broszury promującej autora oraz wybraną pracę artystyczną/projekt
- Projekt portfolio zawierający prace z toku nauczania
We wszystkich zadaniach należy rozważyć sposób wykończenia materiałów poligraficznych oraz zaprezentować ich wizualizację lub sfotografowany prototyp.
zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
10. FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU Klasyczny przedmiot, uczy pracy w terenie, korzystanie z naturalnego oświetlenia i sztuki kompozycji. Krajobraz to wyszukiwanie w otaczającej przestrzeni i umiejętność interpretacji tego co widzimy. Studenci poznają style , kierunki i wybitne postaci fotografów tej dziedziny. Poznają sposoby uatrakcyjniania zdjęć krajobrazowych, jak również kierunki komercyjnego ich wykorzystania. Program oparty na zajęciach plenerowych. Krótkie wyjścia w trakcie zajęć w celu realizacji konkretnych ćwiczeń i konsultacja na bieżąco wyników, jak i też dłuższe plenery całej grupy w jedno miejsce. Studenci wykonują też zadania domowe, średnio po jednym na miesiąc. zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
11. FOTOGRAFIA MARTWEJ NATURY Przedmiot należy do grupy fot. inscenizowanej, gdzie wszystko zależy od fotografa, idealna okazja do nauki kompozycji, ćwiczeń oświetlenia, dostrzegania szczegółów. Nacisk kładziony na fotografowanie przedmiotu, wydobywanie kształtów, podkreślanie rodzajów materiałów, faktur, odbić itd. Przedmiot w fotografii katalogowej i reklamowej, a także w powiązaniu z klasycznym malarstwem. Program oparty w 100% na zajęciach praktycznych. Ćwiczeniach indywidualnych i grupowych. W grupowych studenci uczą się współdziałania, poza tym w grupie łatwiej o większą ilość rekwizytów. Praca w grupie pozwala mniej doświadczonym szybciej opanować podstawy a tym bardziej zaawansowanym daje szanse kierować zespołem. zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów 12. GRAFIKA KOMERCYJNA Realizacja:
Program:
13. TECHNIKI FOTOGRAFII CELEM zajęć jest przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej umożliwiającej studentom opanowanie umiejętności z zakresu sprzętu fotograficznego, oświetleniowego i ciemniowego, umożliwiających wykonywanie prac
z zakresu komercyjnej fotografii jak i pomocne w działaniach artystycznych.
14. FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
15. FOTOGRAFIA ALTERNATYWNA – CYJANOTYPIA
Strona jest w przebudowie. Więcej informacji wkrótce.
zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
16. FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY
Strona jest w przebudowie. Więcej informacji wkrótce.
zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
17. PRODUKCJA FILMOWA
Podstawy produkcji filmowej w Adobe Premiere Pro obejmują cięcie i montaż filmu. Edycja dźwięku, kolorów i ogólnej estetyki obrazu. Efekty specjalne takie jak: green screen, motion tracking, masking, nagrywanie i miksowanie filmów razem. I oczywiście renderowanie wideo i animacji w odpowiednim formacie dla Twojej platformy!
zobacz dyplomy absolwentów
18. FOTOGRAFIA PRODUKTOWA
Strona jest w przebudowie. Więcej informacji wkrótce.
zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
19. FOTOGRAFIA KULINARNA
Strona jest w przebudowie. Więcej informacji wkrótce.
zobacz prace studentów oraz dyplomy absolwentów
Przewaga zajęć praktycznych nad teoretycznymi wynika z naszego założenia „uczyć przez działanie”. Zapewniamy do dyspozycji studentów 3 studia fotograficzne (w tym jedno o powierzchni 160m2) z profesjonalnym wyposażeniem – oświetleniem i 42-calowym telewizorem umożliwiającym natychmiastowy podgląd zdjęć oraz 2 ciemnie fotograficzne i 3 sale komputerowe.
Produkcja sesji zdjęciowych jest realizowana przy udziale modelek z Agencji Modelek i Promocji Mody Reklamex. Pierwszy rok nauki w szkole fotograficznej ukierunkowany jest na rozwinięcie wyobraźni artystycznej oraz na zdobycie solidnych podstaw warsztatu. W przekonaniu autorów programu oba te cele można zrealizować nie zniechęcając słuchacza suchymi, teoretycznymi wiadomościami. Drugi rok poświęcony jest doskonaleniu świadomości celów fotografii, relacji między fotografią a jej społecznym odbiorem, fotografii reklamowej, komputerowej obróbce zdjęć, współpracy z drukarnią, przygotowaniu własnego portfolio oraz realizacji pracy dyplomowej.
W ramach dyplomu każdy słuchacz musi przygotować autorską wystawę w jednej z galerii bądź klubów w Krakowie, na wernisaż której zapraszane są liczne media. Kurs fotografii, który proponuje Szkoła Kreatywnej Fotografii to dwa lata nauki zapewniające otrzymanie komplementarnej wiedzy z zakresu każdej z dziedzin fotografii. Nie zapewnią tego krótkie kursy fotografii. Wiele osób wybiera naukę w naszej szkole jako alternatywę dla studiów podyplomowych, dającą możliwość zdobycia zawodu potwierdzonego dyplomem.
Krótki film z zajęć w szkole – kliknij tutaj
Od 2009 roku słuchacze mogą korzystać z internetowej platformy informacyjnej, gdzie po zalogowaniu się na swoje konto mają dostęp do najważniejszych informacji oraz aktualnych planów zajęć.