„Życie jest piękne” to Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny, organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury od 2006 roku. Zgłoszenia można wysyłać do 30.09.2017 r.
Prace konkursowe powinny nawiązywać do podanych tematów: Miasto, Moda, Natura i Kulinaria.
W Jury konkursu znajdują się:
Tadeusz Matuszak
Urodził się w Bytomiu w 1947r. Od 1972 r. mieszka w Kielcach, które szczerze pokochał. Ukończył Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Pracował w Polmo-SHL, na Politechnice Świętokrzyskiej, a ostatnio jako starszy wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Obecnie jest na emeryturze. Jego pasją jest fotografia, a od kilku lat jest zafascynowany tworzeniem fotograficznych panoram w szczególności Kielc.
Małgorzata BieleckaMałgorzata Bielecka w 1980 ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. W latach 1981–1987 odbyła studia w zakresie wychowania plastycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Ryszarda Lisa. Kwalifikacje I stopnia zdobyła w 1997 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie przeprowadziła przewód kwalifikacyjny II stopnia. 23 grudnia 2010 otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych.W latach 1988–1989 pracowała jako nauczycielka wychowania plastycznego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W 1989 podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Początkowo zatrudniona była na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta (1998) i profesora. Związana jest z Instytutem Sztuk Pięknych, którego była dyrektorem. Pełniła również funkcję prodziekana Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego.Uprawia malarstwo sztalugowe. Zrealizowała 35 wystaw indywidualnych, które były prezentowane w Polsce, Rosji, Niemczech i Włoszech. Wzięła udział w ponad 100 zbiorowych prezentacjach twórczości plastycznej, konkursach, międzynarodowych sympozjach i projektach artystycznych, odbywających się m.in. w USA, Danii, Belgii i Szwecji. Została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).
Wiktor Franko
Wiktor Franko urodził się w Kielcach w 1983 roku. Swoją pasję do fotografowania rozwijał w Londynie, gdzie zajmował się głównie fotografowaniem muzyków jazzowych. Specjalizuje się w zdjęciach zarówno artystycznych, jak i komercyjnych. Ma na swoim koncie wiele publikacji oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace ukazują się regularnie w czasopismach fotograficznych czy modowych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Publikował między innymi w magazynach: Foto, Żurnal, iPress Magazine, brytyjskim Prism Magazine, francuskim Cleptafire oraz Fashion World Magazine, brytyjskim Oppa Magazine, islandzkim Reykjavik Boulevard Magazine, amerykańskim Papercut Magazine oraz chińskim Prime Magazine.Zdjęcia Franko były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach fotograficznych, w tym dwukrotnie na Viva Photo Awards. Wiktor jest autorem zdjęć promujących VIII i IX edycję Fashion Week Poland, a także plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody Off Fashion w Kielcach. Przez wiele lat współpracował z magazynem Charaktery, na okładkach którego znalazło się wiele jego prac. Jego zdjęcia zdobią również okładki licznych książek oraz płyt polskich wykonawców.W swojej fotografii Wiktor Franko sięga często po motywy literackie (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), widać w nich także silny wpływ surrealizmu i odrealnienia. Jego prace często określane są terminem „malarskie”. Efekt ten osiąga stosując specyficzne autorskie metody postprodukcji zdjęć. Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: niepowtarzalna atmosfera, specyficzny nastrój oraz element zaskoczenia.
Jerzy Bednarski
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 r.Urodzony w 1950 roku w Kielcach. Wykształcenie wyższe, ukończył Akademię Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pracował jako fotoreporter w czasopismach kieleckich. Zadebiutował wystawą indywidualną w 1994 r. Należał do „Grupy 13” w Kielcach (1995-1996), a od 2004 roku jest członkiem „Grupy Fotograficznej CKF” w Kielcach. Od 2005 roku jest właścicielem prywatnej galerii sztuki w Żydówku koło Kielc. Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty jest krajobraz wraz z elementami architektury oraz kobieta. Twórca prowadzi eksperymenty z materiałami fotograficznymi, chętnie sięga również do fotografii otworkowej.Paweł Opaliński
Urodzony w Kielcach. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych – w tym: kilkunastu layoutów prasowych, wielu logotypów i okładek książkowych; ilustrator i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku, za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym: dziesięciokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards/The Best Photographer of the year/USA, wyróżnienia Monochrome Awards/Wielka Brytania i Paris Photography Prize/Francja, dwukrotnie Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Krajobraz Górski”/Polska, Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej/Polska, Grand Prix Cyberfoto/Polska, wyróżnienia Federation Internationale de l’Art Photographique – dwukrotnie medal złoty, brązowy, Błękitną Wstęgę oraz Złotą Plakietę Ministra Kultury i Sztuki; dwukrotnie Nagrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego za popularyzację piękna tatrzańskich krajobrazów.
Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. Adiunkt Europejskiego Wydziału Sztuk AFIB Vistula w Warszawie, wykładowca Wydziału Sztuk Pięknych i Projektowych Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2011-2014 pełnił funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach i członka Rady Artystycznej Zarządu Głównego ZPAF w Warszawie.
Zwycięskie i wyróżnione prace w poprzednich edycjach konkursu „Życie jest piękne”: