Visual merchandising – strategia marketingowa i sztuka prezentacji - KSA

Visual merchandising – strategia marketingowa i sztuka prezentacji

Krakowskie Szkoły Artystyczne od lat kształcą przyszłych specjalistów z różnych dziedzin sztuki, a jednym z ich wiodących kierunków jest Szkoła Visual Merchandisingu (SVM) działająca od 2009 r. Program nauczania przygotowuje słuchaczy do pracy jako specjalista ds. visual merchandisingu, który odpowiada za tworzenie atrakcyjnych i skutecznych prezentacji produktów w sklepach. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się zawodów na rynku.

Czym jest visual merchandising?

Visual merchandising to proces planowania i aranżacji przestrzeni sklepowych w taki sposób, aby produkty były prezentowane w sposób atrakcyjny i zachęcający do zakupu. Dobrze zaprojektowana witryna sklepu, ekspozycje towarów, oświetlenie oraz kompozycja wnętrza to kluczowe elementy wpływające na decyzje zakupowe klientów.

Projekty: Aleksandra Zięba

Jak wygląda nauka w SVM?

Szkoła Visual Merchandisingu oferuje dwuletni program, który obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Nauka odbywa się w trybie stacjonarnym, w weekendy, co daje możliwość połączenia edukacji z innymi obowiązkami zawodowymi. Co ważne, SVM nie wymaga od kandydatów wcześniejszego doświadczenia, ani portfolio – liczy się zapał i chęć rozwoju w tej dziedzinie.

Słuchacze w trakcie nauki zdobywają nie tylko wiedzę z zakresu projektowania ekspozycji i stylizacji produktów, ale także rozwijają umiejętności obsługi programów graficznych, takich jak SketchUp, Enscape, Photoshop czy CorelDraw. Dzięki temu mogą tworzyć profesjonalne wizualizacje 3D, co jest niezwykle ważne w pracy visual merchandisera.

Projekty: Zofia Surdziel

Program nauczania:

Program SVM obejmuje szeroki zakres zagadnień, w tym:

• projektowanie ekspozycji produktów,
  • tworzenie instrukcji VM,
  • wizualizacje 3D w programach SketchUp i Enscape,
  • stylizację manekinów i kompozycję witryn sklepowych,
  • projektowanie wnętrz i mebli ekspozycyjnych,
  • grafikę komputerową (Photoshop, Illustrator, CorelDraw),
  • fotografię produktu,
  • psychologię klienta i marketing sensoryczny.

To właśnie te umiejętności pozwalają absolwentom SVM tworzyć niekonwencjonalne i skuteczne prezentacje produktów, co jest kluczem do sukcesu w branży retail.

Projekty: Magdalena Jaworska

Perspektywy zawodowe po ukończeniu SVM:

Absolwenci Szkoły Visual Merchandisingu mają szerokie możliwości zawodowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najczęściej znajdują zatrudnienie w takich miejscach jak:

• sieci handlowe,
  • salony mody,
  • butiki i showroomy,
  • agencje reklamowe i marketingowe,
  • sklepy internetowe.

Niektórzy decydują się na otwarcie własnych firm, specjalizujących się w projektowaniu witryn sklepowych i aranżacji wnętrz handlowych. Zawód visual merchandisera daje także możliwość pracy w branżach związanych z modą, dekoracją wnętrz oraz reklamą.

Dlaczego warto wybrać SVM?

Oprócz wszechstronnego programu nauczania, Krakowskie Szkoły Artystyczne oferują indywidualne podejście do każdego słuchacza oraz możliwość uczestnictwa w licznych warsztatach praktycznych. Absolwenci SVM często obejmują kierownicze stanowiska w dużych sieciach handlowych, dzięki solidnym fundamentom, które zbudowali podczas nauki.

Dla najlepszych studentów przewidziane jest stypendium, co stanowi dodatkową motywację do pracy. Z roku na rok rosnące zapotrzebowanie na specjalistów VM sprawia, że ukończenie tego kierunku otwiera drzwi do wielu zawodowych możliwości.

Visual merchandising to przyszłość handlu detalicznego, a nauka w SVM w Krakowie to pierwszy krok do sukcesu w tej fascynującej branży.

Projekty: Aleksandra Zięba

Zadzwoń teraz